Kwas hialuronowy, znany powszechnie jako “eliksir młodości” dzięki właściwościom odmładzającym jest szeroko stosowany w kosmetologii oraz medycynie estetycznej. Stosuje się go na twarz, usta, okolice pod oczami w celach estetycznych, ale również w leczeniu wielu chorób – nowotworowych, chorób wątroby, stawów, oczu. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej – hialuronian sodu. Jest składnikiem płynów ustrojowych oraz tkanki łącznej. Największe stężenie kwasu hialuronowego występuje w skórze – wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik, ciele szklistym oka oraz mazi stawowej. Podstawowym zadaniem kwasu w organizmie człowieka jest wiązanie wody. Niestety, z wiekiem ilość kwasu hialuronowego ulega zmniejszeniu, co skutkuje degeneracją tkanek. Jego niedobór możemy uzupełnić stosując kwas w postaci zastrzyków lub tabletek/kremów. Najważniejszymi funkcjami kwasu hialuronowego są m. in:
- Zapewnienie właściwego poziomu nawilżenia skóry
- Zapewnienie odpowiedniej struktury, lepkości, sprężystości w ciałku szklistym oka oraz współtworzenie filmu łzowego
- Odpowiedzialny za sprężystość tkanki stawowej
- Wspomaga proces gojenia się ran, oparzeń, wrzodów skóry
Dzięki naturalnemu występowaniu kwasu hialuronowego w naszym organizmie, syntetyczne cząsteczki substancji podawanej pacjentowi są zgodne z budową komórek naszego organizmu i są świetnie tolerowane przez niego. W medycynie estetycznej stosowane są zastrzyki kwasu hialuronowego w tzw. Terapii anti-aging. Preparat zawierający kwas hialuronowy ma postać krystalicznego, elastycznego oraz bardzo plastycznego żelu i jest wstrzykiwany za pomocą jednorazowej strzykawki z cienką igłą w głąb naskórka.
W zależności od podanego preparatu oraz miejsca podania, efekty z zabiegu utrzymują się od 6-12 miesięcy.
Możliwe krótkotrwałe skutki uboczne od zastrzyków z kwasem hialuronowym – niewielki siniak, obrzęk, rumień, tkliwość w miejscu ukłucia.
Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym pozwala odzyskać gęstość tkanek, głęboko nawilżyć oraz optycznie powiększyć usta. Efektem zabiegu jest nawilżenie, odmłodzenie, poprawienie konturu/wyrównanie asymetrii, wygładzenie zmarszczek, uniesienie kącików ust.
Przebieg zabiegu
Przed wykonaniem zabiegu usta zostają miejscowo znieczulone, dzięki czemu bolesne uczucia są minimalne. Preparat z kwasem hialuronowym wstrzykiwany jest cienką igłą, może towarzyszyć uczucie delikatnego rozpierania dzięki strukturze żelowej preparatu. Cały zabieg trwa około 30 min. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić siniaki, krwiaki oraz obrzęk, jednak po kilku dniach wszystkie niepożądane efekty ustępują. Efekt końcowy jest widoczny po 2-3 dniach od zabiegu i utrzymuje się 1,5-2 lata.
Bruzdy nosowo-wargowe
Bruzdami nosowo-wargowymi nazywają pionowe zmarszczki mimiczne, które zaczynają się od skrzydeł nosa po kąciki ust. Stopniowo zaczynają się pojawiać po 25 roku życia, z czasem coraz bardziej pogłębiając się na skutek opadającej skóry policzków. Działanie siły grawitacji oraz wiek przyczyniają się do utraty jędrności skóry, a także jej wiotczenia. Bruzdy nosowo-wargowe mają wygląd nieestetycznych fałd, które dodają lat oraz smutnego, zmęczonego wyglądu. Rozwiązaniem tego problemu jest wypełnienie bruzd kwasem hialuronowym. Jak w przypadku ust, miejsce zabiegu jest początkowo znieczulane, następnie zostaje wstrzykiwany preparat z kwasem hialuronowym za pomocą jednorazowej strzykawki z cienką igłą. Efekt jest widoczny tuż po zabiegu i utrzymuje się około 12 miesięcy. Utrzymywanie się efektu jest uzależnione od czynników indywidualnych tj. rodzaj skóry, wiek, tryb życia.
Po zabiegu możliwe jest występowanie nieznacznego obrzęku, siniaka, tkliwośći w miejscu ukłucia, które mijają po upływie 72h.
Odbudowa kości policzkowych kwasem hialuronowym
Zabieg modelowania kości policzkowych pozwala je uwydatnić oraz pokreślić ich kształt. Dodatkową korzyścią od wykonania zabiegu, oprócz korekcji kształtu, jest dobrze nawilżona, odnowiona i napięta skóra, która od razu odejmuje lat. Zabieg poprzedza miejscowe znieczulenie obszaru, który będzie poddany wprowadzeniu preparatu z kwasem hialuronowym. Wstrzykiwany za pomocą bardzo cienkiej igły, preparat o żelowej, plastycznej konsystencji unosi zapadnięte obszary, uwydatnia oraz modeluje twarz. Dokładnie tak samo wygląda zabieg wypełnienia skroni. Efekt jest widoczny natychmiastowo po zabiegu. W miejscu ukłucia mogą pojawić się obrzęk oraz sińce, które znikają w ciągu 2-3 dni. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i od razu pozwala wrócić do codziennych czynności.
Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym
Zabieg jest dedykowany osobom, które borykają się z mocno widocznymi zagłębieniami w okolicy oczu, utratą jędrności, zwiotczeniem skóry oraz cieniami pod oczami. Delikatny obszar okolicy oczu jest szczególnie podatny na starzenie. Żeby zniwelować w/w objawy, stosujemy zabieg wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym. Dzięki temu zabiegowi możemy znacznie poprawić wygląd oraz kondycję skóry okolicy oczu, dogłębnie ją nawilżyć, wygładzić, odmłodzić. Zabieg jest bezbolesny, obszar skóry poddany zabiegowi miejscowo się znieczula oraz podaje się preparat z kwasem hialuronowym za pomocą jednorazowej igły lub kaniuli. Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennego życia. Efekt od zabiegu jest widoczny od razu. Utrzymywanie się efektu jest zależne od wieku pacjenta, trybu życia jaki prowadzi, diety. Ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie, o czym decyduje lekarz.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego:
- Ciąża i karmienie piersią
- Infekcje ogólnoustrojowe
- Nowotwór
- Stan zapalny w miejscu podania
- Alergia na składniki preparatu
- Skłonność do powstawania blizn
- Zaburzenia tarczycowe
Problemy z krzepliwością krwi lub stosowanie środków zmniejszających krzepliwość krwi