Wykorzystanie PRP jest udokumentowane w różnych dziedzinach medycyny. Po raz pierwszy tę metodę zastosował M. Ferrari w 1987 roku po zabiegu operacyjnym na otwartym sercu. Obecnie jest wykorzystywana w stomatologii, ortopedii, medycynie sportowej, setetyce, neurochirurgii, otolaryngologii, urologii, okulistyce, kardiochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz weterynarii.

Osocze bogatopłytkowe, ang. Platelet Rich Plasma, PRP – to koncentrat o wysokim stężeniu płytek krwi w ograniczonej objętości osocza, zawierający czynniki wzrostu oraz bioaktywne białka regulujące różnicowanie komórek, modułowanie ich rozwoju oraz stymulowanie aktywności. Te czynniki sprzyjają regeneracji, modyfikowaniu lub wytwarzaniu nowych tkanek. PRP pochodzi własnej obwodowej krwi pacjenta. W leczeniu osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane miejscowo dla poprawy regeneracji komórek i tkanek poprzez dostarczenie do nich dużej ilości czynników wzrostu i cytokin, które wpływają na stan zapalny, gojenie ran, pooperacyjną utratę krwi, infekcje. Bioaktywne białka wydzielane przez płytki krwi przyciągają makrofagi, mezenchymalne komórki macierzyste i osteoblasty, które nie tylko usuwają martwe komórki, a sprzyjają gojeniu i regeneracji tkanek. Czynniki wzrostu obecne w płytkach krwi, uwalniając się w uszkodzonych tkankach wspierają proces gojenia się ran tkanek miękkich i kości. Bardzo dobre efekty w stosowaniu zabiegu obserwuje się przy złamaniach oraz w leczeniu trudno gojących się ran.

Spośród czynników wzrostu wyróżniamy cztery najważniejsze:

  • czynnik wzrostu TGF-a (ang. Transofming Growth Factor a),
  • płytkowopochodny czynnik PDGF (ang. Platelet Derived Growth Factor),
  • śródbłonkowo-naczyniowy czynnik wzrostu VEGF (ang. Vascular-Endothelial Growth Factor)
  • insulinoodporny czynnik wzrostu IGF (ang. Insulin-Like Growth Factor)

Te czynniki są silnymi substancjami wywołującymi chemotaksję, proliferację oraz wytwarzającymi białkowe elementy macierzy, a także odpowiadają za angiogenezę.

Wskazania do stosowania PRP w medycynie estetycznej

Istotą stosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej jest dostarczenie skoncentrowanych czynników wzrostu w te obszary ciała, które wymają regeneracji, odbudowy, ujędrnienia, odmłodzenia.

  • Rewitalizacja skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, okolicy oczu
  • Utrzymanie lub odzyskanie napięcia skóry (osoby z cerą dojrzałą)
  • Korekcja zmarszczek, fałd
  • Regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych oraz chirurgicznych
  • Leczenie rozstępów
  • Przyśpieszenie gojenia się ran
  • Leczenie wypadania włosów

Jak wygląda zabieg

Krew pobiera się do specjalnej probówki, a następnie poddaje się obróbce w celu oddzielenia płytek krwi, krwinek białych i surowicy od krwinek czerwonych. Przygotowane w ten sposób osocze podaje się do uszkodzonego miejsca. Po wykonaniu zastrzyku w miejscu podania może pojawić się bolesność, ale ona świadczy o rozpoczęciu procesu leczenia. To może potrwać kilka dni, w czasie których bolesność ustąpi.

kod bezpieczeństwa:
security code
Proszę wpisać kod zabezpieczający:

Składać